Santolina chamaecyparissus / Lavantin / 20-30 cm.

Santolina chamaecyparissus / Lavantin / 20-30 cm.
Santolina chamaecyparissus / Lavantin / 20-30 cm.
Santolina chamaecyparissus / Lavantin / 20-30 cm.
Santolina chamaecyparissus / Lavantin / 20-30 cm.
Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
OnePuan : 24
Fiyat:
32,40 TL
İndirimli Fiyat (%16,7) :
27,00 TL
Kazancınız 5,40 TL
Havale / EFT:
26,46 TL
27.00 www.bahceone.com
Aynı Gün Kargo

 

Latince adı:

Santolina chamaecyparissus

Türkçe Adı:

Lavantin

Fiziksel Özellikleri :

Santolina gri rengi ve 30-60 cm arasındaki boyu ile herdem yeşil bir yer örtücüdür. Bitkinin yayılma genişliği 1 m kadardır. Gri renkteki görüntüsünü, ibreli bitkilerinkini andıran beyazımsı gri renkli küçük ve kokulu yapraklarından alır. Bahar aylarında başlayıp sonbahara kadar yayılan bir çiçeklenme periyodu vardır.

Kullanım Alanları:

Hem tropik, hem, oriental, hem de çöl türü peyzajlara son derece uyumlu bir bitkidir. Açık renkli bir yer örtücü olarak hem ev bahçelerinin patiolarına yakın kısımlarında, hem de çime alternatif olarak çok geniş yüzeylerin bitki ile kaplanmasında kullanılabilir.
Sirkülasyonun çok olduğu yere yakın dikilirse kokulu yapraklarından istifade edilebilir. Santolina iyi bir yer örtücü olduğu gibi, diğer yer örtücü ve mevsimlik çiçeklerle yapılacak karışıma da elverişli bir bitkidir. Özellikle yayılıcı gazanya, lavanta ve kül çiçeği gibi gri renkli bitkilerle kullanımı renk olarak onlarla bütünlük sağlanmasına yardımcı olur ama tekstür olarak farklılık yaratarak monotonluğun giderilmesine yardımcı olur.
Santolina renk açısından kırmızı yapraklı berberis türü çalılarla ya da koyu yeşil yapraklı cotoneaster türü bitkilerle kontrast yaratarak onların renklerinin ve dokularının daha çok vurgulanmasına yarar. Bordür bitkisi olarak, kaya bahçelerinde kullanılacak bitki olarak ve çiçek kasalarında kullanılacak şekilde peyzajda işlevi vardır.
Masif halde gruplar halinde dikilmesi özellikle çok geniş ölçekli alanlarda geometrik şekillerin yaratılmasında, topografyanın vurgulanmasında ve toprak yüzeyinin hali şeklinde kapatılmasında çok etkilidir.

Işık İsteği :

 Santolina güneşli mekanlardan hoşlanır, özellikle set yüzeylerden yansıyarak gelen sıcaklığa dayanıklıdır. Yarı gölge yerlerde de yetişebilir ama gölge oranı belirli seviyenin üzerine çıktığında görüntüsünde açıklıklar ve cılızlık olur.

Toprak İsteği :

Toprak seçiciliği pek yoktur. Her tür toprakta gelişir.

Su İsteği :

Su isteği ortalama bir bitkininki gibi olan Santolina kış aylarında daha az su ister, yazın haftada bir sulandığında bitki daha canlı görünür ve daha çok çiçek verir.

Çiçek Özellikleri :

Çiçekleri parlak sarı renkte olup 0,5 cm genişliğinde ki küçük çiçeklerin bir araya gelmesi ile grup halinde etkileyicidir. Yaşlı bitkiler hoş görüntülerini kaybeder, odunsu bir görüntüye bürünür. Budama yapılarak ya da yeni bitkilerin dikilmesi ile yenilenmeleri gerekebilir. Örümcek çekebilir. Büyüklüğü 1-2 cm’ ye varan bir görüntüdedir.

Gönderilecek Ürün :

2 Lt. Plastik saksıda Yaklaşık 20-30 cm. civarındadır.


Diğer Özellikler
Stok KoduSACH_01
MarkaBahceOne.com
Stok DurumuVar

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

 

İLETİŞİM

  • Küçükkızılhisar Mah. Halep Bul. No:32
          Türkiye / Gaziantep / Şahinbey
  • +90 (532) 230 43 00
  •  info@bahceone.com
  • www.bahceone.com

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.